Wspólne oświadczenie – ten dokument zawsze trzymaj w samochodzie !


Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to dokument, który powinien każdy kierowca posiadać. W przypadku stłuczki wartość tego druku jest wprost nieoceniona.

Nagłe hamowanie, pisk opon i niestety – nie udało się uniknąć stłuczki. Każdego dnia, tylko na polskich drogach w sytuacji drobnej kolizji czy poważniejszego wypadku, znajduje się kilka tysięcy osób.

Całe szczęście, gdy nie ma rannych i nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał, gdy straty dotyczą tylko samochodu. Jednak co mamy zrobić w takiej sytuacji? Jak powinniśmy się zachować? Czy mamy obowiązek wzywać policję do każdego zdarzenia? Czy wystarczy tylko spisać oświadczenie?

 

Wspólne oświadczenie

W czasie kolizji lub wypadku niewielu z nas myśli racjonalnie. Trudno nam się skupić i zastanowić nad tym, jakie dane powinniśmy uzyskać od sprawcy wypadku. Co dla ubezpieczyciela będzie najważniejsze, aby uniknąć problemów przy zgłaszaniu szkody?

Z kolei niepełne informacje, jakie otrzymują ubezpieczyciele od poszkodowanych, są dla nich problematyczne. Zatem wspólnym celem poszkodowanego i towarzystwa jest zdobycie odpowiednich informacji. W związku z tym polscy kierowcy od dłuższego od dłuższego już czasu mogą korzystać ze wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

„Jest to dokument zawierający m.in. schemat danych, jakie powinniśmy uzyskać od sprawcy szkody. Wśród niezbędnych informacji wymienić można np. dane dotyczące wszystkich osób uczestniczących w zdarzeniu, dane dotyczące ich polis, wszelkie informacje związane ze zdarzeniem. Są także szkice poszczególnych aut, na których w odpowiednich miejscach można zaznaczyć uszkodzenia oraz miejsce na opisanie okoliczności zdarzenia.” – mówi Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń w Link4.

Łatwo, szybko, dobrze

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to druk, który ułatwia nam uzyskanie pełnych oraz jednolitych informacji przez zakład ubezpieczeń. Istotne jest to, że dokument jest przejrzysty i do zapisania mamy tylko jedną stronę formatu A4, więc nikt nie powinien mieć problemów z jego wypełnieniem.

Dzięki oświadczeniu towarzystwo jest w stanie szybciej rozpocząć proces likwidacji szkody. Można bowiem uniknąć dopytywania poszczególnych uczestników zdarzenia o kolejne, brakujące informacje.

Taki dokument każdy kierowca powinien mieć zawsze przy sobie. Najlepiej wozić go w samochodzie. Jak go zdobyć? Ubezpieczyciele bardzo często przekazują wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym razem z polisą obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przypadku niektórych towarzystw taki dokument można znaleźć na stronach internetowych do pobrania i wydrukowania. Można go też  pobrać ze strony internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

źródło:

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 23 Maj 2012, in Newsy and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: