Ubezpieczenie samochodu


Ubezpieczenie samochodu to jedna z najważniejszych czynności, nie tylko przy zakupie auta nowego czy używanego, ale także  z punktu widzenia całego okresu jego eksploatacji. Wybór najlepszej polisy jest niezwykle istotny – dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu, nerwów oraz gotówki. Nie jest to jednak, wbrew pozorom takie proste.

Pierwsze co musimy zrobić, to odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy „najlepsze ubezpieczenie”? Czy najtańsze? Czy posiadające najszerszy zakres ubezpieczenia? Czy też może wykupione w najlepszym towarzystwie ubezpieczonym?

Odpowiedź niestety jest typowa dla wszelkiego rodzaju ubezpieczeń. Najlepiej, aby ubezpieczenie naszego samochodu miało jak najszerszy zakres, przy jednocześnie jak najniższej składce. Aby znaleźć taką polisę, trzeba jednak poświęcić trochę własnego czasu, a także zastanowić się, ile jesteśmy w stanie poświęcić własnych środków pieniężnych.

Ubezpieczenie OC kierowców (obowiązkowe), które należy posiadać bez względu na to, czy poruszamy się nowym samochodem zakupionym w salonie, czy też kilkuletnim bądź starszym. Ubezpieczenie OC, chroni osoby trzecie i ich mienie, jeśli to my jesteśmy sprawcami zdarzenia drogowego. Jeśli z różnych względów zdecydowaliśmy się tylko na posiadanie ubezpieczenia OC, wówczas teoretycznie przy wyborze najlepszej polisy można sugerować się głównie jej ceną. Pamiętajmy, że każdy z zakładów ubezpieczeniowych stosuje własny system zniżek i zwyżek, dzięki któremu wysokość składki może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli nie mamy zbyt dobrego rozeznania w rynku ubezpieczeniowym, powinniśmy pozwolić naliczyć sobie składkę w kilku towarzystwach i wybrać wówczas tę najtańszą.

Ubezpieczenie OC, być może i najważniejsze, to jednak nie jedyne, z jakiego mogą kierowcy skorzystać. Dochodzą do tego tzw. dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe, których zadaniem jest ochrona nas i naszego mienia, jeśli w wyniku różnych zdarzeń to my będziemy pokrzywdzeni, a niekoniecznie znajdzie się inny winny. Na pierwszym miejscu mamy ubezpieczenie autocasco (AC), które nam pozwoli pokryć wszelkie szkody w naszym samochodzie będące następstwem naszej winy bądź różnych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NW) obejmuje skutki wypadku w postaci śmierci bądź uszkodzeń ciała kierowcy, a także pasażerów. Kolejne ubezpieczenie to assistance, które zapewnia różnego rodzaju pomoc w podróży kierowcy i pasażerom uszkodzonego pojazdu.

W przypadku powyższych wymienionych ubezpieczeń, wysokość składki powinna być tylko jednym z kryteriów wyboru, ale niekoniecznie tym najważniejszym. Ważniejszy staje się tu zakres ubezpieczenia. Zatem decyzja ponownie należy do nas. Czy chcemy ubezpieczyć się od jak największej grupy ryzyk, jednak płacąc za to wyższą składkę, czy też na własne ryzyko jesteśmy w stanie zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej przy niektórych zdarzeniach. Przykładowo w ubezpieczeniu AC możemy się ubezpieczyć od kradzieży, od następstw kolizji czy wypadku, a także od zdarzeń losowych. Jednak posiadając już dość wiekowy i mocno wyeksploatowany samochodów możemy zastanowić się, czy np. nie zrezygnować z ubezpieczenia od kradzieży. Składka będzie z pewnością niższa, jednak w przypadku kradzieży nie dostaniemy ani grosza.

Przy wyborze ubezpieczenia OC, i AC (te dwa rodzaje ubezpieczeń są najdroższe) podobne czynniki wpływają na wysokość składek. Warto mieć o tym jakiekolwiek pojęcie po to, by starać się o jak najniższą składkę. Wprawdzie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą tu stosować dość zróżnicowane kryteria, to w ogólnym zarysie są one jednak porównywalne.

Z jednej strony duży koszt, jaki stanowi ubezpieczenie samochodu, z drugiej mnogość ofert na rynku ubezpieczeniowym sprawiają, że na wyborze najkorzystniejszej polisy nie powinniśmy oszczędzać naszego czasu. Najważniejsze, abyśmy mieli świadomość, że ta najlepsza polisa nie jest tą, z której będziemy zadowoleni tylko w momencie jej podpisania, ale tą, która zapewni nam spokój i najlepszą pomoc w różnych sytuacjach awaryjnych. Nieważne, że czasami może nas to trochę więcej kosztować – posiadanie samochodu wiąże się z różnymi kosztami przez cały okres jego użytkowania.

 

źródło:

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 23 Maj 2012, in Newsy and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: