Siła cen paliw na rynku . Będziemy płacić 6zł ?


Dobra wiadomość dla kierowców jest taka , że  ceny paliw na stacjach wyraźnie zmalały.  Jednak nie zmienia to faktu , że przed użytkownikami pojazdów prawdziwa próba sił. Przyjazd zachodnich kibiców na Euro 2012 i początek sezonu wakacyjnego mogą spowodować wzrost ceny nawet powyżej 6 zł za litr !

 

zdj.  www.dumbu.pl

Urszula Cieślik z BM Reflex, firmy analizującej rynek paliw,przypomina , że  pierwsze zwiastuny spadku cen hurtowych widoczne były już w długi majowy weekend.

Mimo że czas urlopów zwykle podnosi  ceny na stacjach, to tym razem nie zaistniała taka  sytuacja . Wręcz odwrotnie , zauważalne były obniżki cen.
Na  stacjach  benzyna kosztowała poniżej 5,7 zł za litr. Diesel nawet poniżej 5,6 zł.

Wiele zależy jednak od rynku walutowego. Jeśli złotówka nie straci na wartości w najbliższym czasie, to ceny hurtowe powinny się ustabilizować, a w związku z tym jest nadzieja, że paliwa będą nawet tańsze niż teraz  .

Im bardziej uda nam się zejść teraz poniżej tych poziomów maksymalnych, które już notowaliśmy na stacjach, tym mniej ta cena wzrośnie wobec dzisiejszych poziomów. Mniejsze więc będzie ryzyko, że przebijemy tę psychologiczną barierę 6 zł za litr paliwa – ocenia Urszula Cieślik.

Aktualne obniżki cen są dla kierowców  szczególnie ważne przed kolejnymi tygodniami i perspektywą wakacji. Od wielu lat na rynku widać wyraźne ożywienie, jeśli chodzi o popyt na benzynę właśnie w sezonie wakacyjnym. To może spowodować, że ceny na światowych rynkach lekko się odbiją.
Innego zdania jest przedstawiciel Polskiej Izby Paliw Płynnych. Jego zdaniem nie ma  dużego ryzyka gwałtownego wzrostu cen benzyny i oleju napędowego, ponieważ zarówno w Polsce, jak i Europie mamy ich nadpodaż. Mało prawdopodobne jest więc, by rosła  cena towaru, którego na rynku jest aż za dużo.

                                                                           Trening portfeli kierowców na Euro 2012 !

Co roku powtarza się tradycja wzrostu ceny paliw na sezony wakacyjne, jednakże   w tym roku sytuacja będzie jeszcze bardziej napięta. Wszystko spowodowane jest tym , że już na początku czerwca rusza Euro 2012 i będziemy mieli  do czynienia z dużymi różnicami cen paliw na stacjach. Według najnowszych statystyk szacuje się  , że na piłkarskie święto może przyjechać do Polski nawet 1 mln fanów z zagranicy.

                                    Nasuwa się pytanie , czy  maksymalne poziomy cen utrzymają się także po Euro 2012?

Niekoniecznie może zaistnieć taka sytuacja . Według  Polskiej Izby Paliw Płynnych  napływ zagranicznych turystów nie wpłynie na trwały wzrost średnich cen paliw. Do tego potrzebne jest bowiem trwałe zwiększenie popytu i wzrost siły nabywczej.

Zamożniejszy kierowca z Zachodu będzie miał poczucie, że paliwo w Polsce i tak jest tańsze. Polakom natomiast pozostaje uzbroić się w cierpliwość i szukać tych stacji, które są tańsze dzisiaj, bo i one będą tańsze w okresie piłkarskiego święta.

 na podstawie źródła: www.finanse.wp.pl

 

 

 

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 23 Maj 2012, in Newsy and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Mnie to już nie martwi, nie boli, nawet nie śmieszy. Po prostu mam kompletnie w tyle to ich paliwo. Zamieniłem auto na rower i jak przejeżdżam obok stacji benzynowej to tylko szyderczo się uśmiechnę. I BP pratner klub kartę też sobie mogą wsadzić w dupę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: