Kierunkowskazy . Kto jest winny w czasie kolizji ?


Wyjeżdżamy z drogi podporządkowanej i widzimy włączony prawy kierunkowskaz auta jadącego drogą z pierwszeństwem przejazdu. Co wtedy zrobić ? Jechać?  Nie, czekać!

 

 

Zasady dotyczące używania kierunkowskazów są proste , jednakże częstym błędem jest to , że często kierowcy o nich zapominają . Są też tacy kierowcy, którzy włączają kierunkowskazy zbyt wcześnie.

Jak postąpić w sytuacji , gdy:

przykład.

 

„Wjeżdżałem  na drogę z pierwszeństwem przejazdu z drogi podporządkowanej. Z lewej strony jechał samochód, którego kierowca sygnalizował, że chce skręcić w ulicę, z której właśnie wyjeżdżałem. Niestety, mimo włączonego kierunkowskazu pojechał prosto! Doszło do kolizji, a teraz żaden z nas nie poczuwa się do odpowiedzialności za jej spowodowanie. Kto był winny?”

Jacek

Takie właśnie sytuacje j zdarzają się bardzo często. Zwykle też żadna ze stron nie chce się przyznać do spowodowania kolizji. Nic w tym dziwnego, bo na pytanie o winę nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi.

W opisanej sytuacji samochód utraciłby pierwszeństwo dopiero po wykonaniu manewru, czyli w momencie wjechania na drogę podporządkowaną.

Z drugiej jednak strony ten sam przepis nakazuje kierującemu „wyraźnie sygnalizować” swój zamiar. Jazda na wprost z włączonym kierunkowskazem to wykroczenie.

Jeśli  auto jadące drogą z pierwszeństwem ma włączony kierunkowskaz i przed skrzyżowaniem zwalnia, to kierowca samochodu ruszającego z drogi podporządkowanej ma prawo spodziewać się, że wykona ono sygnalizowany manewr.

Jeżeli jednak poza migającym kierunkowskazem nic nie wskazuje na to, że auto skręci, to zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania należy liczyć się z tym, że pojedzie prosto.

Jeśli więc chodzi o kwestię winy, to problemem może być przede wszystkim udokumentowanie stanu faktycznego. W tym przypadku w gorszej sytuacji jest ten, kto wjeżdżał z drogi podporządkowanej ( W podanej sytuacji Pan Jacek , jest w gorszej sytuacji).

 

 

 

źródło

 

 

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 23 Maj 2012, in Newsy and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: