Kto i dlaczego jeździ bez OC?


O ponad tysiąc wzrosła w ostatnim roku liczba roszczeń o wypłatę odszkodowań za wypadki spowodowane pojazdami bez OC.

Ofiary takich kolizji zgłosiły w minionym roku łącznie ponad 6200 spraw. Nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków kosztowali innych posiadaczy pojazdów ponad 51,7 mln złotych.

Polisy OC nie kupują najczęściej mężczyźni w wieku 18-29 lat –  stanowią oni 12 proc. posiadaczy pojazdów w Polsce, reprezentują jednak prawie 30 procent nieubezpieczonych.

Jak wynika z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, „Portret nieubezpieczonego kierowcy”, największe prawdopodobieństwo kolizji z pojazdem bez ważnego OC komunikacyjnego występuje w województwach : lubuskim, małopolskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

                                                            zdj. polskieradio.pl

Przyczyną poruszania się bez OC często jest ignorowanie tego obowiązku lub brak wiedzy, że trzeba takie ubezpieczenie wykupić. Innymi powodami są „nieporozumienia” co do ważności polisy OC przy zakupie auta w komisie, korzystanie z pojazdu niezarejestrowanego, nieopłacenie drugiej raty składki i nieprzedłużenie OC, wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela i brak zakupu własnego ubezpieczenia.

Co ważne, aż 20 proc. wypadków – pojazdami bez OC – spowodowali kierowcy nie będący ich właścicielami, prawdopodobnie nieświadomi zagrożenia. Tymczasem ponoszą oni odpowiedzialność finansową za spowodowany wypadek solidarnie z właścicielem pojazdu, który nie wykupił OC. Warto zatem poprosić o okazanie aktualnej polisy, zanim usiądziemy za kierownicą czyjegoś auta.

Mimo że jazda bez polisy odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu jest nielegalna, po polskich drogach porusza się bardzo wiele  nieubezpieczonych pojazdów.

W ubiegłym roku UFG wysłał ponad 16,8 tysiąca wezwań o zapłacenie kary za brak komunikacyjnego OC.

Przez cały marzec UFG prowadzi kampanię informacyjną skierowaną do młodych posiadaczy pojazdów w wyżej wymienionych województwach. Ma ona   uświadomić im konsekwencje dotyczące braku polisy OC. – Kampania ma przede wszystkim na celu ograniczenie kosztów społecznych związanych z wypłatą odszkodowań i świadczeń za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych kierowców – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Dziś musi płacić za nich każdy ubezpieczony posiadacz pojazdu – dodaje.

Kampania informacyjna UFG prowadzona jest w: 27 lokalnych stacjach radiowych, prasie, poprzez reklamy na tyłach autobusów, outdoory . Wspiera ją również sieć handlowa Auchan – która nieodpłatnie – rozwiesza plakaty kampanii w swoich sklepach na terenie Polski.

źródło : mojeauto.pl

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 15 Maj 2012, in Newsy and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: