Co zrobić, gdy znikną nam tablice rejestracyjne?


Tablice rejestracyjne jest to jeden z ważnych elementów wyposażenia naszego samochodu. Bez nich nie możemy poruszać po publicznych drogach. Utrata tablic rejestracyjnych może być spowodowana różnymi czynnikami. Może nam odpaść podczas jazdy lub podczas wypadku, czy kolizji. Zdarza się też tak, że nasze tablice są po prostu ukradzione. Co jednak zrobić, gdy zauważymy, że nie mamy tablic rejestracyjnych?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić, gdy zauważymy, że zostaliśmy pozbawieni kompletu naszych tablic, powinniśmy zgłosić ten fakt na policję. Jeśli pominiemy ten krok, a nasze dotychczasowe tablice rejestracyjne zostaną użyte np. do kradzieży paliwa, co uwieczni monitoring na stacji, możemy być pewni, że czekają nas problemy natury prawnej. Udowodnienie, że nie mieliśmy nic wspólnego z tym przestępstwem, może okazać się bardzo trudne. Gdy jednak zgłosimy kradzież i otrzymamy stosowne zaświadczenie, to będziemy mieli pewnego rodzaju alibi.

Powyższe zaświadczenie z policji niestety nie uprawnia nas do jazdy samochodem bez tablic rejestracyjnych. Choć taryfikator nie uwzględnia takiego wykroczenia, jak jazda bez tablic (mandat grozi za zasłanianie lub nieczytelną tablicę oraz za jej przyozdabianie), to jednak policjant może ukarać nas grzywną nawet do wysokości 500 zł. Dodatkowo może zakazać nam dalszej jazdy, z odholowaniem auta na parking włącznie. Dużo jednak zależy od dobrej woli stróżów prawa i nie zawsze takie zatrzymanie musi skończyć się nieprzyjemnie. Tłumaczenie, że np. wracamy z wakacji do domu może okazać się wystarczające. Zawsze też możemy próbować przekonać policjanta, że nie wiedzieliśmy nic o utracie tablic(y). Generalnie jednak, nie powinniśmy ruszać samochodu, do czasu, gdy nie będziemy mieć nowych tablic.

Drugi krok powinniśmy zrobić w stronę wydziału komunikacji (w starostwie powiatowym bądź w urzędzie miejskim), gdzie możemy bądź wnioskować o wyrobienie wtórnika tablic rejestracyjnych, bądź wyrobić sobie nowy komplet. Decyzja, choć nie zawsze, leży po naszej stronie. W przypadku  zgubienia lub uszkodzenia tylko jednej tablicy spokojnie możemy wyrobić sobie drugą o takim samym numerze. Wyjdzie z pewnością taniej.

Większy dylemat będziemy mieć, gdy nasze tablice rejestracyjne zostały ukradzione i mamy prawo przypuszczać, że zostaną one wykorzystane do niecnych celów. Wyrobienie wtórników jest wówczas oczywiście możliwe, ale czeka nas tłumaczenie, gdyby po tym fakcie ktoś, gdzieś przy użyciu auta z takimi samymi numerami dokonał jakiegoś przestępstwa.

W każdym przypadku możemy wnioskować o wyrobienie tablic rejestracyjnych z nowymi numerami. Jest to szybsze i prostsze, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami, gdyż niezbędna będzie także wymiana dowodu rejestracyjnego oraz naklejki na przednią szybę. Nowe tablice będą koniecznością, jeśli wcześniej mieliśmy z flagą Polski a nie symbolem Unii Europejskiej bądź jeszcze starsze – czarne z białymi literami.

Do urzędu musimy się udać z kompletem niezbędnych dokumentów. Potrzebne nam będzie karta pojazdu (o ile była wydana), dowód rejestracyjny, dowód osobisty, wypełniony wniosek o wydanie wtórnika/nowych tablic, a jeśli tablice zostały skradzione, to także zaświadczenie z policji. Na miejscu wypełniamy stosowne oświadczenie o przyczynach utraty tablicy bądź kompletu tablic rejestracyjnych. Jeśli utraciliśmy tylko jedną, to do urzędu musimy przynieść drugą. Podobnie, gdy tablica uległa zniszczeniu. Jeśli auto było współwłasnością dwóch lub więcej osób, to w urzędzie powinni bądź stawić się wszyscy, bądź nieobecni będą zmuszeni napisać stosowne pełnomocnictwo.

W wydziale komunikacji poniesiemy pewne koszty. Wyrobienie wtórnika jednej tablicy będzie nas kosztować 53 zł, zaś dwóch 93 zł. Zapłacimy sto  złotych więcej, jeśli będziemy chcieli wyrobić sobie nowe tablice rejestracyjne. W tym ostatnim przypadku całą sprawę możemy załatwić nawet w jeden dzień. Na wtórnik będziemy musieli nieco poczekać, ale nie powinno to potrwać dłużej niż kilka dni.

 

źródło:

 

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 15 Maj 2012, in Newsy and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: