Bez punktów za picie, palenie i jedzenie


Nowy taryfikator wykroczeń drogowych przewiduje punkty karne dla kierowców, korzystających podczas jazdy z telefonu komórkowego. Nie będzie jednak żadnych mandatów za palenie papierosów czy jedzenie podczas kierowania samochodem – alarmuje „Dziennik Polski”.

– W nowym taryfikatorze znalazły się te wykroczenia, które są nagminnie popełniane, a które stwarzają duże zagrożenie w ruchu drogowym lub utrudniają życie innym – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych. I podkreśla, że zmiany zostaną wprowadzone na wniosek policji.

Kodeks drogowy zakazuje palenia, jedzenia i picia podczas jazdy tylko kierowcom zawodowo wykonującym przewóz osób, a więc taksówkarzom, kierowcom autobusów i busów. Złamanie zakazu karane jest 50-złotowym mandatem, ale nie punktami karnymi i nowy taryfikator tego nie zmieni.

Policjanci dostrzegają coraz bardziej ryzykowne zachowania prowadzących samochody. – Często widzimy, że kierowcy mają na kolanach rozłożoną gazetę, a nawet laptopa. W samochodach montowane są także monitory, więc niektórzy kierowcy oglądają na nich filmy- mówi Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Eksperci zajmujący się tematyką bezpieczeństwa podkreślają, że istotną przyczyną kolizji i wypadków, poza brawurą, jest brak koncentracji kierowcy. W Europie mówi się o tym jeszcze stosunkowo niewiele, ale w USA walka z rozproszeniem kierowcy to już ważna gałąź działalności administracji. Jak podaje rządowy serwis http://www.distraction.gov, w 2009 r. 16 proc. wypadków śmiertelnych i 20 proc. kolizji, których uczestnicy zostali ranni, było spowodowanych przez kierowcę zajmującego się czymś więcej, niż tylko prowadzeniem samochodu.

Za oceanem najwięcej mówi się o prowadzeniu rozmów telefonicznych i pisaniu SMS-ów podczas jazdy. Właściwy sposób używania telefonu komórkowego przez kierowcę został określony w polskim prawie. Przed wprowadzaniem danych do urządzenia GPS w ruchu, kierowcę przestrzega komunikat wyświetlany na ekranie. Rzadko mówi się jednak o innym, bardzo ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa zachowaniu – jedzeniu przez kierowcę podczas jazdy.

Jedzenie i picie podnosi ryzyko spowodowania wypadku aż o 80 proc. Podczas jazdy najbardziej niebezpieczne jest spożywanie gorących napojów, ponieważ nie tylko sama czynność dekoncentruje. Na nierównej lub wyboistej drodze z kubka może wylać się zawartość, brudząc i parząc kierowcę, co całkowicie odwróci uwagę od prowadzenia pojazdu. Niebezpieczeństwo powodują pokarmy, które mogą pobrudzić ręce tłuszczem. Zabrudzone, ślizgające się dłonie uniemożliwiają prawidłowe operowanie kierownicą.

 

ŹRÓDŁO

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 30 kwietnia 2012, in Newsy. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: