Kierowcy pod ścianą! Podrożeją obowiązkowe badania techniczne


Nowy pomysł wysokiej podwyżki uderzy po kieszeni wszystkich posiadaczy samochodów, motocykli i quadów. To sprytne podejście na wyciągnięcie pieniędzy bo bez tego dokumentu kierowcy nie mogą ruszyć nawet z garażu.

 

Okresowe sprawdzenie samochodu osobowego – 150 zł, a motocykla – 100 zł – takie stawki za badania techniczne pojazdów proponuje Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, która przekazała odpowiedni projekt ministrowi transportu. Proponuje w nim również wyszczególnienie cen za badanie quadów. Ich właściciele mieliby płacić za kontrolę tyle, ile za samochód osobowy.
Koszty utrzymania

Dziś zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz.U. nr 223, poz. 2261 z późn. zm.) okresowe badanie techniczne auta osobowego kosztuje 98 zł, a motocykla 62 zł.

Sylwester Murawski, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), wskazuje, że podwyżka tych stawek jest konieczna, bo koszty utrzymania stacji kontroli pojazdów i przeprowadzanych badań są wysokie. Zbyt niskie stawki określone w rozporządzeniu prowadzą do patologii na rynku. Część stacji bowiem nierzetelnie wykonuje badania – nie sprawdzają wszystkich elementów pojazdu mających wpływ na bezpieczeństwo. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – oszczędzają w ten sposób na kosztach.

– Natomiast stacje kontroli pojazdów, które solidnie do tego podchodzą, ponoszą wysokie koszty, których nie rekompensują im ministerialne stawki – mówi Sylwester Murawski. Przez to sytuacja finansowa wielu stacji z roku na rok się pogarsza.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów bierze pod uwagę, że ministerstwo może się nie zgodzić na określenie stawek w zaproponowanej wysokości.
Osiem lat bez zmian

– Ważne, by zmieniono jednak konstrukcję cennika, który jest nieczytelny i skomplikowany, w szczególności gdy przy niektórych badaniach technicznych trzeba sumować kilka pozycji – mówi Sylwester Murawski.

PISKP wskazuje też, że obecny cennik powstał w 2004 r. i od tamtej pory nie był waloryzowany choćby o stopień inflacji. Jednak ku zadowoleniu wielu kierowców te wszystkie argumenty nie przekonują ministerstwa.

Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu, zaznacza, że resort nie planuje obecnie rozpoczęcia prac w zakresie zmiany wysokości opłat za badania techniczne pojazdów.

 

ŹRÓDŁO

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 23 kwietnia 2012, in Newsy. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: