Kolej będzie droższa aż o 60 procent


Przewoźnicy kolejowi protestują przeciwko proponowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe nowym stawkom za użytkowanie infrastruktury. Argumentują, że wejście planu w życie oznaczać będzie znaczące podwyżki cen biletów kolejowych.

PKP PLK na początku marca złożyły do Urzędu Transportu Kolejowego projekt stawek, które miałyby obowiązywać od grudnia wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy. Przewoźnicy, którzy mieliby je płacić, uważają, że – biorąc pod uwagę stan techniczny linii kolejowych – stawki są zbyt wysokie. I dlatego proszą UTK, by odrzucił projekt. Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski mówi, że zgoda na stawki proponowane przez zarządcę linii oznaczałaby drastyczne podwyżki np. na liniach Kraków – Katowice czy Warszawa – Białystok.

Protestują też inni przewoźnicy, np. CTL Logistics i DB Schenker Rail. – W ujęciu ogólnym wzrost zawiera się w przedziale od ok. 6 proc. do 60 proc. – podkreśla DB Schenker Rail.

PKP PLK mają jednak swoje argumenty. Jak przekonują, przychody od przewoźników to nie tylko źródło pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem linii, lecz też kosztów obsługi kredytów zaciągniętych na remonty torów.

Autor: Marek Chądzyński
Artykuły z: Dziennik Gazeta Prawna
ŹRÓDŁO

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 11 kwietnia 2012, in Newsy. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: