Mucha: Obydwa państwa gotowe do Euro 2012


Obydwa państwa są gotowe do Euro 2012 – zapewniła w Warszawie minister sportu i turystyki Joanna Mucha podczas telemostu między Polską i Ukrainą, zorganizowanego z okazji przypadających w środę 100 dni do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw Europy.

Obecny w Kijowie wicepremier Ukrainy odpowiedzialny za przygotowania do Euro Borys Kołesnikow podkreślił, że także UEFA potwierdziła gotowość obu krajów do przeprowadzenia turnieju. Dodał, że w rekordowym czasie na Ukrainie powstały lub zostały zmodernizowane cztery stadiony i lotniska, nie ma też problemów z drogami.

Także minister Mucha zwróciła uwagę na to, że niemal wszystkie zaplanowane inwestycje są ukończone lub znajdują się w końcowej fazie realizacji. Poinformowała, że w połowie maja Polska oficjalnie ogłosi pełną gotowość do mistrzostw.

Za najważniejsze zadanie na najbliższe trzy miesiące przed turniejem minister Mucha uznała skrócenie czasu odpraw na przejściach granicznych między Polską a Ukrainą: dwóch kolejowych, gdzie na przekroczenie granicy trzeba czekać od 40 minut do godziny, i sześciu drogowych – gdzie trwa to nawet cztery godziny.

Jak wyjaśniła, obsada kadrowa na przejściach zostanie wzmocniona, a procedury – usprawnione. – Jest to absolutnie nasz priorytet – podkreśliła.

O postępach w przygotowaniach obrazowo mówił prezes spółki PL.2012 Marcin Herra, który podkreślił, że w ciągu czterech lat stopień zrealizowanych inwestycji wzrósł z pięciu do 94 procent.

– Kiedy w lutym 2008 roku UEFA opublikowała raport oceniający przygotowania dominował w nim kolor czerwony, oznaczający poważne zaległości. Dziś można znaleźć w nim barwy wiosenne – zielone lub ewentualnie żółte – podkreślił Herra.

Jego zdaniem najważniejszą kwestią będzie przyjazna i sprawna obsługa kibiców. Każdy mecz mistrzostw organizatorzy będą traktowali jako oddzielne wydarzenie wymagające stosownego podejścia.

– W przypadku meczu Polska – Grecja na Stadionie Narodowym istotne będzie zapewnienie sprawnego transportu z lotniska. Jednak już w przypadku spotkania Czechy – Rosja we Wrocławiu większość kibiców, szczególnie naszych południowych sąsiadów, będzie od rana przyjeżdżała samochodami – wyjaśnił Herra.

Szkolenie z języka angielskiego przejdzie łącznie 50 tysięcy policjantów i 2,5 tys przedstawicieli innych służb. Na komisariatach i w szpitalach dyżury mają pełnić wolontariusze znający inne języki obce.

Jedną z nielicznych kwestii, które wywołują jeszcze niepokój UEFA, są warunki zakwaterowania na Ukrainie. Obecny w Kijowie dyrektor wykonawczy UEFA Events Martin Kallen powiedział, że m.in. o tym problemie będzie mowa w przyszłym tygodniu na spotkaniu przedstawicieli komitetów organizacyjnych obu krajów w Polsce.

Jak wyjaśnił, w niektórych hotelach na Ukrainie ceny są bardzo wygórowane. – Rozmawiałem już z tymi ludźmi i apelowałem o rozsądek. Wskazywałem, że to źle wpływa na wizerunek całego kraju – przyznał Kallen, który zaznaczył jednak, że niezależnie od tego miejsc noclegowych na Ukrainie na pewno nie zabraknie.

Zgodził się z tą oceną wicepremier Kołesnikow.Jest to dla nas pewien kłopot, ale pragnę podkreślić, że żadne miasto na Ukrainie, nawet Kijów, nie przyjmowało do tej pory tak wielkiej liczby gości, jakiej spodziewamy się na Euro-2012” – powiedział.

Dziennikarze ukraińscy pytali z Kijowa, czy i w Polsce zaobserwowano wzrost cen w hotelach na czas turnieju i co zrobiono, by zapobiec temu zjawisku. Minister Mucha wyjaśniła, że z właścicielami hoteli prowadzono rozmowy i przekonywano ich, aby stworzyli kibicom warunki zachęcające do powrotu do Polski w przyszłości.

Dyrektor komitetu organizacyjnego Euro-2012 w Polsce Adam Olkowicz uważa, że nie ma już żadnych spraw, które mogą wywoływać niepokój. Zapowiedział, że 23 kwietnia odbędzie się prezentacja biletów na Euro-2012, a niedługo potem UEFA będzie przesyłać je szczęśliwym nabywcom.

Już 9 maja, na miesiąc przed turniejem, stadiony zostaną przejęte przez UEFA, która dostosuje je do rygorystycznych wymogów mistrzowskiej imprezy.

Według Olkowicza drużyny są spodziewane w przygotowanych dla nich centrach pobytowych w dniach 2-3 czerwca. Za nimi zjadą przedstawiciele mediów, a 5 czerwca zainauguruje działalność międzynarodowe centrum nadawcze (IBS) w Warszawie.

Inne ważne daty to: 8 marca kiedy do Warszawy przyjadą przedstawiciele wszystkich finalistów, 20 kwietnia w podróż po Polsce ruszy Puchar Henri Delaunay’a. Trofeum, o które walczyć będą piłkarze, zagości nie tylko w miastach-gospodarzach, ale także w Krakowie, Katowicach i Łodzi. Natomiast 23 kwietnia zostaną zaprezentowane bilety. W kolejnych dniach wejściówki zostaną rozesłane do szczęśliwych nabywców.

– Wiemy, że to dość późno, ale chcieliśmy możliwie mocno utrudnić życie ewentualnym fałszerzom. Im mniej będą mieli czasu, by zapoznać się z zabezpieczeniami biletów tym lepiej – wyjaśnił Olkowicz.

Przedstawiciele obu krajów podkreślali także, że Euro 2012 to nie tylko wydarzenie sportowe, ale także o charakterze społecznym. W Polsce i na Ukrainie organizowane będą piłkarskie turnieje dla dzieci. Funkcjonuje program Szkoła bez przemocy, który ma wpoić uczniom zasady kulturalnego dopingu, a także m.in. tolerancji.

– Bardzo ważne jest, aby wszyscy ludzie poczuli się gospodarzami tej imprezy. Wtedy poczują się za nią współodpowiedzialni, a także zapewnią przyjeżdżającym z całej Europy kibicom niezapomnianą atmosferę – powiedział Herra.

Euro-2012 w Polsce i na Ukrainie rozpocznie się 8 czerwca. Mecz otwarcia odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, a zagrają w nim drużyny Polski i Grecji. Finał zaplanowano na 1 lipca w Kijowie.

Źródło 

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 4 marca 2012, in Newsy and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. „Bardzo ważne jest, aby wszyscy ludzie poczuli się gospodarzami tej imprezy” – czyli jak coś nie wypali ponieśmy wspólnie odpowiedzialnośc. W sobotę będę miec możliwosc „podziwiania” stadionu w Gdańsku- to napisze jak wygląda, w Poznaniu już widziałam- może i jestem baba ale na mnie ten poznański stadion wrażenia nie robi- chyba,ze co kilka miesięcy nowa muraw to co innego- natury nigdy za wiele ;)).

  2. widziałam wprawie 2 lata temu stadion w Gdańsku. Projekt mieli baRRRdzo ładny, co się wybudowali w rzeczywistości nie widziałam jeszcze 🙂 ale chętnie przeczytam/zobaczę fotorelację i wrażenie co do tego, jak ten stadion wygląda teraz 😉

  3. Byłam widziałam więc piszę. Stadion PGE Arena w Gdańsku- robi wrażenie- muszę to napisać mimo, że Poznań szczycił się, że ma jako pierwszy gotowy stadion – to nie dorasta mu do pięt – w zasadzie do pierwszego poziomu trybun. Otoczenie stadionu jeszcze w budowie, ale wszystko na dobrej drodze chyli się ku końcowi. Samo jego umiejscowienie takie,że żadnego problemu z dojazdem nie ma. Szkoda tylko, że nie pomyślano o pobliskich ruderach( bo trudno to nazwac domami) znajdują się dosłownie naprzeciw drugiej strony ulicy wyjscia ze stadiony. No ale nie można miec wszystkiego 😉

  4. Super, dzięki za komentarz!!!! 😉
    Sama dzielnica, gdzie Arena się znajduje, jest mało atrakcyjna, ale myślę, że to się zmieni i powstanie infrastruktura, która będzie w stanie przyciągnąć uwagę kibiców i zwykłych mieszkańców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: