W Polsce rusza produkcja zasilania aut elektrycznych


Gliwicka fabryka firmy Axeon rozpocznie pierwszą w Polsce produkcję systemów zasilania dla samochodów hybrydowych i elektrycznych. Axeon to jeden z największych producentów akumulatorów w Europie. Produkując rocznie miliony systemów zasilania, przeznaczonych głównie do elektronarzędzi, polski zakład jest jedną z największych europejskich fabryk tego typu.

Jak podała firma, niedawno inżynierowie z Gliwic uruchomili także produkcję akumulatorów do rowerów elektrycznych (e-bike’ów) dla największych europejskich firm wyspecjalizowanych w takiej produkcji. Według prognoz wartość rynku e-bike’ów i samochodów elektrycznych w 2020 r. sięgnie 70 mld dol.

Na Śląsku Axeon produkuje 60 tys. akumulatorów miesięcznie, przeznaczonych do elektronarzędzi oraz e-bike’ów. Drugi zakład koncernu, a zarazem jego główna siedziba, znajduje się w szkockim Dundee, gdzie 70 specjalistów produkuje akumulatory dla rynku samochodów elektrycznych (dla m.in. marek: Jaguar, Land Rover i Rolls Royce).

Na terenie fabryki w Dundee działa też centrum badań i rozwoju koncernu. W 2010 r. powstał tam prototyp największego na świecie akumulatora do samochodu osobowego, przeznaczony dla luksusowego modelu Rolls Royce Phantom Experimental Electric 102 EX.

Axeon jest największym w Europie niezależnym dostawcą akumulatorów litowo-jonowych, przetwarzającym 70 mln baterii rocznie i dostarczającym swoje produkty klientom na całym świecie. Fabryka w Polsce projektuje i wytwarza akumulatory głównie do elektronarzędzi i urządzeń przenośnych. Axeon należy do firmy AG Holding Ltd, wspieranej przez fundusz kapitałowy Ironshield Capital Management LLP.

Źródło: Onet.

Reklamy

About car4fun

Pracuję w firmie Deprat Sp. z o.o. Zajmujemy się wypożyczaniem samochodów więc jestem zainteresowana motoryzacją, marketingiem. Tego bloga stworzyliśmy dla zabawy i rozrywki po pracy. Chcemy potraktować temat z przymrużeniem oka.

Posted on 12 lutego 2012, in Newsy and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: